دیدار مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سوریه / دوطرف بر گسترش همکاری ها تاکید کردند

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "بغداد الیوم"، دفتر الاعرجی در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف درباره شرایط سیاسی، امنیتی و تقویت همکاری میان سوریه و عراق و تمایل بغداد به بازگشت دمشق به جامعه جهانی و اتحادیه عرب گفتگو کردند.
همچنین در این دیدار موضوع کنترل مرز سوریه و عراق و جلوگیری از ورود غیر قانونی افراد و نیز موضوع اردوگاه «الهول» بررسی شد و دو طرف بر اهمیت تلاش های مشترک در این زمینه تاکید کردند.

الاعرجی فرودین ماه سال جاری نیز از جامعه جهانی خواست با اقدامی جدی و واقعی، اردوگاه الهول را متلاشی کنند و تمام تروریست‌ها [به جای دیگری] انتقال یافته، محاکمه شوند تا این منطقه، به یک منطقه پاک و امن تبدیل شود.

وی اضافه کرد: هر روزی که از استقرار اردوگاه الهول بگذرد، نفرت، کینه و حمایت مالی از تروریسم شدت خواهد یافت.

مشاور امنیت ملی عراق به تلاش مداوم داعشی‌ها برای شکستن زندان‌ها اشاره کرد و گفت که تروریست‌ها نیازمند رهبر هستند و آنها در زندان به سرمی‌برند، همین موضوع را ما ژانویه گذشته در زندان غویران در استان الحسکه شاهد بودیم که طی آن ده‌ها تروریست به ساختمان این زندان یورش بردند.

اردوگاه الهول جمعیت زیادی را در خود جای داده که در شمال شرق سوریه و در ۱۰ کیلومتری مرز عراق قرار داردو اداره این اردوگاه را نیروهای دمکراتیک کُرد موسوم به قسد بر عهده دارند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود ۵۶ هزار تن در اردوگاه الهول به سر می‌برند، اردوگاهی که از آن به "بمب ساعتی" یاد می‌شود.

این اردوگاه همچنین حدود ۱۰ هزار نفر از اعضای خارجی داعش را در خود جای داده است.

از دیگر ساکنان این اردوگاه، خانواده آواره‌های سوری و عراقی است که برخی از آنان همچنان با گروهک تروریستی داعش ارتباط دارند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.