پیگیر افزایش ساعات تردد زوار از مرز خسروی هستیم

قصرشیرین- ایرنا- سرپرست فرمانداری قصرشیرین از قول مساعد استاندار دیاله عراق برای پیگیری مجدانه مسائل و مشکلاتی که اکنون در منذریه وجود دارد برای تردد زائران و افزایش ساعات خروج زائران از مرز خسروی از طریق هیات دولت و وزیر داخلی عراق و هیات منافذ این کشور خبر داد.

«محمد حیدری» عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در محل پایانه مرز بین المللی خسروی، افزود: با عنایت امام حسین (ع) امروز شاهد حجم عظیمی از زوار از خسروی به سمت کربلای معلی بودیم و تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر از مرز خسروی با نظم و ترتیب و آرامش خروج یافته اند.

وی اظهار داشت: با توجه به وقفه ای که دیروز در کار مقامات عراقی در حوزه گذرنامه اتفاق افتاد امروز استاندار دیاله عراق به اتفاق فرماندهان نظامی و انتظامی و مدیر پایانه مرزی به دعوت بنده بازدیدی از مرز منذریه عراق داشتند و در پایانه مرزی خسروی نیز ضمن دیدار و تفقد زائران سالن های گذرنامه مرز خسروی را مورد بازدید قرار دادند.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین از قول مساعد استاندار دیاله برای پیگیری مسایل و مشکلات خبر داد و گفت: همچنین وی یک ساعت را در نوبت صبح به زمان پذیرش زائران از مرز منذریه اضافه کرد و برای اجرا به مدیر مرز منذریه آن را ابلاغ کرد.

حیدری ضمن با قدردانی از همه فرماندهان نظامی و انتظامی به خصوص مرزبانی، سپاه پاسداران و همه دست اندرکاران امر کنگره عظیم اربعین حسینی همچنین از مساعدت و همراهی مسوولان عراقی که در این مدت از ۲۳ مردادماه بازگشایی مرز خسروی که همکاری و همگامی خوبی را داشته اند، تشکر کرد.

وی گفت: از همه زائرانی که دیروز به دلیل وقفه چند ساعته دچار اذیت شدند، پوزش و طلب حلالیت می طلبیم و این یقین را به زائران اربعین حسینی می دهیم که فرزندان آن ها خادمان اباعبدالله الحسین (ع) نهایت تلاششان را دارند.

وی گفت: حجم زوار بالا و از طرفی امکانات طرف عراقی ضعیف است و ما داریم به طرف عراقی نیز سرویس و پشتیبانی می دهیم که بتوانند نسبت به بروزرسانی و متناسب سازی خدماتشان به زواری که از مرز خسروی به کربلا مشرف می شوند، اقدام کنند.

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی – منذریه مسیر اصلی جاده ایران به سوی بغداد پایتخت عراق است که این جاده در ادامه به سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

 • معاون وزیر نیرو: دستگاه‌های اجرایی فرآیند صدور مجوز سرمایه‌گذاران صنعت برق را هموار کنند

  معاون وزیر نیرو: دستگاه‌های اجرایی فرآیند صدور مجوز سرمایه‌گذاران صنعت برق را هموار کنند

  یزد – ایرنا- معاون وزیر نیرو و رییس سازمان رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر…

 • استاندار خوزستان: تعادل تردد زایران اربعین در ۲ طرف مرز باید حفظ شود

  استاندار خوزستان: تعادل تردد زایران اربعین در ۲ طرف مرز باید حفظ شود

  اهواز – ایرنا – استاندار خوزستان با اشاره به معطل ماندن برخی از زایران…

 • آیت‌الله اعرافی:طرح‌های اجرایی نیازمند داشتن پیوست فرهنگی هستند

  آیت‌الله اعرافی:طرح‌های اجرایی نیازمند داشتن پیوست فرهنگی هستند

  شهرکرد-ایرنا-مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به جایگاه مردمی حوزه‌های…

 • ۲۰ هزار روحانی طرح امین در مدارس کشور فعالیت دارند

  ۲۰ هزار روحانی طرح امین در مدارس کشور فعالیت دارند

  شهرکرد – ایرنا- مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش…

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.