۵۵۰ هزار نیروگاه خورشیدی کوچک برای تامین برق اقشار کم برخوردار ایجاد می‌شود

یزد – ایرنا – معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) از اجرای طرح حمایت از اقشار کم‌برخوردار از طریق ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک خبرداد و گفت: ساخت ۵۵۰ هزار نیروگاه خورشیدی پنج کیلو واتی هم اکنون در دستور کار این سازمان قرار دارد.

محمود کمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یزد افزود: ایجاد سالانه ۱۱۰ هزار سامانه نیروگاه خورشیدی کوجک پنج کیلو واتی در جوار منازل اقشار کم در آمد صورت می گیرد که علاوه بر تولید برق با خرید مازاد انرژی تولیدی از آنان، زمینه تقویت معیشت این افراد فراهم می شود.

وی با اشاره به اینکه شناسایی و معرفی مددجویان در این طرح برعهده‌ دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، بسیج سازندگی، کمیته امداد و سازمان بهزیستی است، اظهار کرد: سهم استان یزد در این طرح چهار هزار سامانه کوچک خورشیدی ۵ کیلوواتی است.

معاون وزیر نیرو در ادامه گفت: علاوه بر توسعه ساخت نیروگاه ها، طرح های بهینه سازی مصرف برق در راستای مدیریت مصرف در دستور کار قرار دارد که اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری با جایگزینی لامپ‌های فوق کم‌مصرف (ال ای دی) به جای لامپ‌های گازی و تعویض موتورهای کولر آبی پرمصرف با موتورهای پربازده انجام می شود.

کمانی ادامه داد: در طرح اصلاح سیستم روشنایی معابر ۱۰ هزار مگاوات انرژی برق در کشور صرفه جویی می شود که این طرح برای نخستین بار توسط بخش خصوصی در استان یزد و بزودی در کل کشور اجرا می شود.

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) در خصوص طرح جایگزینی موتور کولرهای آبی پرمصرف با موتورهای پربازده نیز گفت: این طرح در دست بررسی است که پس از صدور مجوز در کشور اجرا می شود.

کمانی ادامه داد: اکنون یکهزار مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که امیدواریم با ساخت نیروگاه ها تولید انرژی برق در کشور افزایش یابد.

اجرای چند طرح وزارت نیرو با حضور معاون این وزارتخانه امروز در یزد آغاز شد.

 • ۲۰ هزار روحانی طرح امین در مدارس کشور فعالیت دارند

  ۲۰ هزار روحانی طرح امین در مدارس کشور فعالیت دارند

  شهرکرد – ایرنا- مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش…

 • تاج الدینی: دولت سیزدهم کشور را با ۴۰۰ هزار پروژه نیمه تمام تحویل گرفت

  تاج الدینی: دولت سیزدهم کشور را با ۴۰۰ هزار پروژه نیمه تمام تحویل گرفت

  تبریز- ایرنا – رئیس مجمع نمایندگان شمال غرب کشور در مجلس شورای اسلامی…

 • مخبر: ارزاق مورد نیاز مواکب اربعین تامین می شود

  مخبر: ارزاق مورد نیاز مواکب اربعین تامین می شود

  ایلام- ایرنا- معاون اول رییس جمهور گفت: ارزاق مورد نیز مواکب برای…

 • عزم دولت احیا و بازگشت به شرایط مطلوب دریاچه ارومیه است

  عزم دولت احیا و بازگشت به شرایط مطلوب دریاچه ارومیه است

  ارومیه – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با تاکید بر…

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.