فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه: زائران تا اطلاع بعدی به مرز خسروی مراجعه نکنند

سردار کیاست سپهری ظهر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مستقر در مرز خسروی، افزود: حجم عظیمی از زائران روز گذشته به مرزهای ۴ گانه ایران‌ از جمله مرز خسروی مراجعه کردند و به دلیل ازدحام زیاد، طرف عراقی قادر به پذیرش زائران نیست.

وی از زائران خواست هرجا هستند در همان مکان توقف کنند و ادامه راه ندارند و منتظر اطلاعیه های ستاد مرکز اربعین باشند.

فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه با بیان اینکه عراقی ها توان پذیرش این حجم از زائران را ندارند، گفت: با توجه به گرمای هوا و اینکه امکان اسکان موقت و کافی در مرز خسروی وجود ندارد و زائران اذیت می شوند از زوار درخواست می کنیم صبر کنند و در هر نقطه ای که هستند بمانند و منتظر اطلاعیه های ستاد مرکزی اربعین باشند.

سردار سپهری از رایزنی با عراقی ها برای افزایش ظرفیت در مرزها خبر داد و افزود: تمام تلاش ستاد اربعین سفری سهل و ایمن برای زائران است.

سردار سپهری همچنین به زائران در صورت عبور از مرز و ورود به خاک عراق توصیه کرد حتما پول نقد و وجه رایج ایران و عراق را به همراه داشته باند، با گذرنامه و گذر مرزی معتبر به مرز بیایند و از آوردن مواد ممنوعه پرهیز کنند و توصیه های ستاد اربعین‌ را نیز رعایت نمایند

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به حلب و سپس ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.
مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.
در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.