پنتاگون:اختصاص دو سال بودجه برای اوکراین/ افزایش تولید مهمات توپ‌های ۱۵۵ میلیمتری

نیویورک – ایرنا- معاون وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه واشنگتن برای دو سال کمک نظامی به اوکراین بودجه اختصاص داده است، اعلام کرد ظرفیت تولید مهمات توپ های ۱۵۵ میلیمتری در سه سال آینده افزایش می یابد.

ویلیام لاپلانت معاون وزیر دفاع آمریکا روز جمعه به وقت محلی در نشستی خبری در واشنگتن افزود: بودجه اختصاص داده شده برای حمایت از اوکراین که برای دو سال طراحی شده، با شروع سال مالی جدید حذف نمی‌شود.

معاون وزیر دفاع آمریکا در امور تامین و پشتیبانی همچنین از برنامه پنتاگون برای افزایش ظرفیت تولید مهمات توپ های ۱۵۵ میلیمتری در سه سال آینده خبر داد و گفت: پنتاگون قصد دارد در سه سال آینده ظرفیت تولید مهمات توپ های ۱۵۵ میلی متری خود را از ۱۴۰۰۰ به ۳۶۰۰۰ گلوله در ماه افزایش دهد.

این مقام نظامی آمریکا با بیان اینکه این افزایش تولید در سه مرحله انجام خواهد گرفت، افزود: برنامه دیگر ما افزایش تولید راکت های سامانه موشکی هیمارس برای تکمیل ذخایر داخلی و امکان فروش آن به کشورهای خارجی است.

لاپلانت همچنین اعلام کرد که پنتاگون دو هفته پیش، قراردادهایی را با چندین شرکت در سراسر جهان برای خرید ۲۵۰۰۰۰ گلوله توپ ۱۵۵ میلی متری امضا کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به کی یف پایتخت اوکراین، روز پنجشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: بیستمین بسته کمک نظامی آمریکا به اوکراین از تاریخ سپتامبر ۲۰۲۱ شامل ۶۷۵ میلیون دلاری کمک تسلیحاتی و تجهیزات اضافی است که از طریق پنتاگون تامین خواهد شد تا به تلاش نیروهای اوکراین برای دفاع موثر از کشورشان کمک کند.

بلینکن افزود علاوه بر این کمک، دولت بایدن به کنگره اطلاع داده که قصد دارد ۲.۲ میلیارد دلار دیگر را به عنوان کمک بلند مدت با هدف پشتیبانی امنیتی از اوکراین و ۱۸ کشور همسایه آن تخصیص دهد.

بلینکن ادعا کرد این ۱۸ کشور شامل برخی از اعضای ناتو و متحدانی است که به طور بالقوه در معرض خطر تجاوز روسیه هستند.

با در نظر گرفتن بسته جدید، مجموع کمک های نظامی دولت بایدن به اوکراین از آغاز جنگ در این کشور حدود ۱۵.۲ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

پیش از این، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفت که جو بایدن رییس‌جمهوری این کشور با ارسال یک بسته نظامی دیگر به ارزش ۶۷۵ میلیون دلار به اوکراین موافقت کرده‌ است.

با در نظر گرفتن بسته جدید، مجموع کمک های نظامی دولت بایدن به اوکراین از آغاز جنگ در این کشور حدود ۱۵.۲ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

 • ورود ۴ کشتی حامل سوخت یمن به بندر الحدیده

  ورود ۴ کشتی حامل سوخت یمن به بندر الحدیده

  تهران- ایرنا- شرکت نفت یمن جمعه شب اعلام کرد که چهار کشتی حامل سوخت…

 • زلنسکی: ارتش اوکراین بیش از ۳۰ شهرک و هزار کیلومتر مربع را آزاد کرده است

  زلنسکی: ارتش اوکراین بیش از ۳۰ شهرک و هزار کیلومتر مربع را آزاد کرده است

  تهران- ایرنا- ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ادعا کرد در هفته…

 • آلمان: اتحادیه اروپا برای تعیین سقف قیمت گاز آماده نیست

  آلمان: اتحادیه اروپا برای تعیین سقف قیمت گاز آماده نیست

  تهران – ایرنا – صدراعظم آلمان گفت که اتحادیه اروپا قبل از اتمام گزینه‌های…

 • مرگ ملکه الیزابت دوم؛ یک بحران سیاسی بزرگ برای طبقه حاکم انگلیس

  مرگ ملکه الیزابت دوم؛ یک بحران سیاسی بزرگ برای طبقه حاکم انگلیس

  تهران- ایرنا- تارنمای جامعه جهانی جامعه گرایی در یادداشتی به بررسی…

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.