پهنه‌ معدنی شیروان در خراسان‌شمالی اکتشاف می‌شود

علی جدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پهنه های معدنی شمالشرق کشور با روش اسکن کردن مطالعه شده ولی اکتشاف عملیاتی توسط سازمان زمین شناسی انجام نشده است.

وی افزود: بخشی از پهنه شیروان به ویژه شمال این شهرستان معادن آهکی و منیزیم دارد و حتی سیلیس فراوان نیز وجود دارد که باید این ظرفیت در این منطقه فراوری شود.

جدی اظهار داشت: سرب، روی، بوکسیت و معادن آهکی در پهنه جنوبی این شهرستان وجود دارد که ضرورت دارد تا توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی مطالعه مجزا و جداگانه انجام شود.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخشی از معادن این شهرستان که در نزدیکی شهرستان اسفراین قرار دارد به نوعی قربانی معدن آلبلاغ در این شهرستان شده است که به دلیل مشکلات، بهره برداری درستی از آن انجام نشده است.

جدی به ظرفیت های گازی این شهرستان نیز اشاره ای کرد و گفت: به گفته مسوولان هنوز این ظرفیت توجیه اقتصادی ندارد اما باید به این مهم توجه جدی شود.

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی پهنه های اکتشافی معدنی استان که از سال ها پیش بلوکه بود، با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت آزاد شد.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ژئوفیزیک هوایی خراسان شمالی را با استفاده از بالگرد بر روی هفت هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های اکتشافی این استان به انجام رسانده است.

۲۸ ماده معدنی از ۶۸ ماده معدنی موجود در کشور در خراسان شمالی وجود دارد و میزان ذخیره قطعی معادن این استان یک میلیارد و ۵۸ میلیون تن و میزان استخراج اسمی معادن ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است.

سالانه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن ماده معدنی در استان خراسان شمالی استخراج می شود.

ماده معدنی که از معادن خراسان شمالی استخراج و بیشتر آن به صورت خام فروشی از استان خارج می شود فرآوری این مواد معدنی در استان خراسان شمالی که از لحاظ شاخص های اقتصادی رده های آخر استان های کشور قرار دارد، می تواند جهش بزرگی برای اقتصاد این خطه از شمال شرق کشور ایجاد کند.

خراسان شمالی سرشار از مواد معدنی بوکسیت، باریت، مرمر، کلسیت، هماتیت، روی و سرب است که به صورت خام در سایر استان‌ها به فروش می رسد و معادن کلسیت و هماتیت استان نیز غیرفعال و هشت معدن باریت در شهرستان راز و جرگلان به صورت نیمه فعال مواد اولیه صنعت رنگسازی و حفاری نفت را تولید می کند و در عمل هیچ سودی از آن عاید استان نمی شود.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.