بازگشت مرز خسروی دروازه اصلی کربلا به دوران طلایی خود با مدیریت جهادی

به گزارش ایرنا، پیگیری‌های استاندار کرمانشاه برای بازگشایی مرز خسروی و رایزنی‌های مدیران جهادی با طرف عراقی و حضور پای کار و شبانه‌روزی مسوولان و مشارکت بسیار خوب مردم در پذیرایی از زوار ثابت کرد که استان کرمانشاه و قصرشیرین همواره مدال افتخاری میزبانی زوار اباعبدالله الحسین (ع) را بر گردن آویخته و آن را از نیاکان خود به عنوان میراثی گرانبها و ارزشمند به یادگار دارند و به نسل های آینده نیز انتقال خواهند داد.

برگزاری آیین اربعین در مرز بین المللی خسروی به عنوان قدیمی‌ترین مسیر عتبات عالیات همواره یک دغدغه برای مردم و مسوولان بود که امسال با پیگیری های میدانی، جهادی و دغدغه مندانه تحقق یافت و یکی از وعده های دولت انقلابی، جهادی و مردمی سیزدهم را در استان کرمانشاه محقق ساخت.

یکی از دغدغه‌های جدی استاندار کرمانشاه در بهار امسال، بازگشایی مرز خسروی در راهپیمایی اربعین بود و در این مسیر بارها با بسیاری از شخصیت ها و مجموعه های ملی و منطقه ای اثرگذار در این حوزه دیدار و رایزنی کرد که در شرایطی که تمام نگاه‌ها به سمت مرزهای جنوبی‌تر معطوف بود توانست دروازه اصلی کربلا یعنی مرز خسروی را بازگشایی کند.

دستورات تحول آفرین معاون اول رئیس جمهور

یکی از راهکارهای مدیریت ارشد استان برای بازگشایی مرز خسروی و تقویت زیرساخت ها، فراهم کردن امکان حضور مدیران ارشد کشور در این مرز تاریخی بود و یکی از تاثیرگذارترین سفرها، سفر معاون اول رییس جمهور به پایانه خسروی در پنجم شهریورماه و قبل از آغاز تردد گسترده زوار اربعین بود.

«محمد مخبر» در حاشیه بازدید از امکانات و زیرساخت های مرز بین المللی خسروی در جمع خبرنگاران با صراحت گفت: «مسیر خسروی، نزدیک‌تر از دیگر مرزها به کربلا و دارای امکانات مناسب‌تری است و شایسته است زوار اربعین تردد از این مرز را در اولویت قرار دهند. در مرزهای دیگر یک مقدار تراکم وجود دارد و ممکن است امکانات موجود متناسب با این اقبال مردم نباشد. در حالیکه امکانات خوبی در مرز خسروی فراهم شده است.»

وی ادامه داد: «تصور نمی‌کردم که این حد از امکانات فراهم شده باشد ولی تاکنون اطلاع رسانی کافی در خصوص این موضوع انجام نشده و لازم است رسانه ملی در این زمینه مزیت‌های خسروی را اطلاع رسانی کند.»

این سخنان آغازی برای به تصویر کشیدن امکانات و قابلیت های مرز خسروی در سطح ملی بود و رسانه ملی در کنار مهران و شلمچه، اینبار دروازه تاریخی کربلا را هم به تصویر کشید.

مدیریت میدانی جمعیت در خسروی

یکی از اتفاقات بسیار اثرگذار در روند تداوم فعالیت خسروی، مدیریت میدانی همراه با تفکر جهادی برای مدیریت خیل عظیم زوار بود. در شرایطی که مرزهای مهران، شلمچه و چزابه به دلیل ازدحام جمعیت به حالت نیمه قفل درآمده بودند، عبور زوار از مرز خسروی در گرمای ۴۶ درجه و روند کند پذیرش زوار در مرز منذریه عراق با آرامش خوبی در جریان بود و هر روز شاهد رکوردشکنی میزان تردد مسافرین اربعین بودیم که در اوج خود به بیش از ۴۰ هزار تردد در روز رسید.

یکی از عوامل مهم حفظ روند افزایشی تردد زوار از مرز خسروی، مدیریت مناسب ورودی جمعیت به پایانه مسافری با برقراری گیت های چند مرحله ای از مسیر اسلام آباد غرب به خسروی و همچنین کمک به افزایش ناوگان حمل و نقل در مرز منذریه عراق و تقویت خدمات رسانی، اسکان مناسب و توزیع مناسب آب خنک و غذای گرم میان زوار در این مرز بود. کاری که محصول تلاش استاندار کرمانشاه، ستاد اربعین استان، فرمانداری قصرشیرین و نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه های خدمات رسان بود.

همچنین روند اعزام موکب های اربعین به عراق و پشتیبانی اقلام مورد نیاز طی این روزها از طریق مرز سومار انجام شد. در عین حال طی این روزها صادرات کالا از مرز خسروی بی وقفه ادامه داشته و تجارت کرمانشاه هرگز متوقف نشده است.

بازگشت مرز خسروی دروازه اصلی کربلا به دوران طلایی خود با مدیریت جهادی

مهر تایید مقامات کشوری بر مدیریت میدانی در خسروی

وضعیت و سامان مرز بین الملل خسروی در ایام اربعین به گونه ای بود که تحسین تمام مقامات کشوری بازدیدکننده را برانگیخت. وزیر کشور در بازدید از مرز خسروی از مدیریت مناسب عبور زوار از خسروی تمجید کرد و گفت: ازدحام زوار در خسروی به مانند دیگر مرزها بالاست، اما با یک مدیریت خوب، زائران حاضر در این مرز در حال خروج از کشور هستند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران هم در حاشیه بازدید از مرز خسروی در جمع خبرنگاران از خدمت‌رسانی دستگاه‌های خدمت‌رسان مستقر در مرز به شکل ویژه قدردانی کرد و گفت: واقعا همه دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌ها به ویژه دستگاه‌های خدمت‌رسان برای خدمتگزاری و خدمت‌رسانی به زوار اربعین اباعبدالله الحسین (ع) پای کار هستند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاساران انقلاب اسلامی

سردار سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز پس از بازدید این مرز اظهار کرد: خوشبختانه با تدبیر و اقدامات خوب استاندار محترم و همه مسئولان استان کرمانشاه امکانات و تسهیلات بسیار مناسبی در مرز خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی ایجاد شده است، این تسهیلات و زیرساخت‌ها باعث شده که ما الان شاهد نظم و آرامش خیلی خوبی در مرز خسروی باشیم.

فرمانده نیروی انتظامی کشور

سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور در قرارگاه اربعین مرزبانی استان کرمانشاه پیرامون وضعیت مرز خسروی، گفت: پایانه خسروی از امکانات و زیرساخت‌های بسیار خوبی برخوردار بوده و در صورت تقویت می‌تواند پذیرای زائران بیشتری در سال‌های آتی باشد.

دکتر جبلی رئیس رسانه ملی نیز که مرز بین المللی خسروی را برای سفر به کربلا انتخاب کرده بود در این باره گفت: به مسوولان استان کرمانشاه که با ایجاد زیرساخت‌های مناسب از زائران اربعین میزبانی کرده اند، خدا قوت می گویم. زیرساخت های مرز خسروی به گونه ای است که می تواند پذیرای جمعیت بسیار بیشتری از زائران حسینی باشد.

وی عنوان کرد: تلاش می کنیم که به طرز شایسته ای مرز بین المللی خسروی را در رسانه ملی معرفی کنیم.

بازگشت مرز خسروی دروازه اصلی کربلا به دوران طلایی خود با مدیریت جهادی

قدردانی وزیر نیرو از ایجاد امکانات در مرز خسروی

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو هم در بازدید از مرز خسروی گفت: با اقدامات انجام شده توسط مدیران جهادی و استاندار کرمانشاه هم اکنون شرایط بسیار خوبی از نظر حمل و نقل و زیرساخت ها در مرز رسمی خسروی برای تردد زائران حاکم است. مجموعه اقدامات انجام شده شرایطی را فراهم کرد تا زائران سیدالشهدا(ع) بتوانند همایش اربعین را به خوبی برگزار کرده و به کشور برگردند.

مرز تاریخی خسروی نیازمند توجهات بیشتر

مرز خسروی، دروازه کربلا و مسیر هزار ساله عتبات عالیات است که طی سه دهه اخیر با برخی بی مهری ها و بی توجهی های روبرو بوده است. اربعین سال ۱۴۰۱ یک بازگشت دوباره برای مرز بین المللی خسروی بود که به همت مدیریت میدانی و تفکر جهادی استاندار کرمانشاه و همراهی و همدلی کامل دستگاه های مختلف خدمات رسانی و نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی حاصل شد و نتیجه این تلاش‌ها، معرفی این مرز تاریخی به عنوان یکی از منظم ترین، با امکانات‌ترین و نزدیک ترین مسیرها برای تردد زوار بود.

با توجه به زیرساخت های مبادلاتی و مسافری بسیار مناسب، اگر یک نگاه ویژه تری به توسعه این مرز صورت بگیرد، خسروی می تواند نیمی از جمعیت زوار حسینی را در ایام اربعین در سال‌های آینده جابجا کند.

حدود ۵۰۰ هزار نفر زائر اربعین از مرز خسروی تردد کردند

سرپرست فرمانداری قصرشیرین گفت: از ابتدای بازگشایی مرز رسمی خسروی در ۲۳ مردادماه امسال تاکنون ۵۰۰ هزار نفر از زائران اربعین از این مرز تردد کردند.

«محمد حیدری» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع تردد صورت گرفته از مرز خسروی حدود ۳۰۰ هزار نفر از زائران عازم عراق شده و حدود ۲۰۰ هزار نفر نیز از این گذرگاه به کشور بازگشتند.

وی اظهار داشت: همچنین بیش از ۱۲ هزار نفر از اتباع خارجی نیز از طریق مرز خسروی برای حضور مراسم بزرگ اربعین عازم عراق شدند.

استاندار کرمانشاه از میزبانی دولت و ملت عراق در مراسم اربعین حسینی قدردانی کرد

استاندار کرمانشاه نیز در پیامی از خدمتگزاری و میزبانی کریمانه و پرسخاوت ملت عراق و تلاش‌های دولت این کشور برای برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین حسینی و میزبانی شایسته از زائران ایرانی قدردانی کرد.

«بهمن امیری‌مقدم» در این پیام که به زبان عربی منتشر شده، تاکید کرده است: قطعا برپا کردن خیمه عزای سید الشهداء(ع) و هزینه نمودن جان و مال برای آن حضرت یکی از مهمترین راه های جلب رضایت حق تعالی و سبب نزول رحمت و عامل شفاعت اهل بیت(ع) در قیامت است.

وی در پیام خود افزوده است: حماسه حضور بی ‌نظیر مردمی در گردهمایی عظیم اربعین حسینی همه ساله به همراه برپایی مواکب مردمی و خدمت رسانی به زوار سیدالشهداء حضرت اباعبدالله الحسین‌(ع)، نمایش دهنده صحنه ایثار، عشق و عاطفه، مودّت و محبت بین مسلمین عاشقان و دلدادگان آن حضرت است.

استاندار کرمانشاه در پیام خود خطاب به ملت و دولت عراق خاطر نشان کرده است: بنده به عنوان خادمی از خادمان آن حضرت از زحمات تمامی ملت عراق، مرجعیت بزرگوار شیعه، دولت عراق، تمام نیروهای نظامی به ویژه نیروهای تلاشگر بسیج مردمی عراق که خالصانه همکاری کردند و با ارائه خدمات بی شائبه به میزبانی پرداختند، تقدیر و تشکر می کنم و از خداوند باری تعالی خواستارم خدمات شما را بپذیرد و آن را مایه خوشبختی دنیا و آخرتتان قرار دهد و مشمول دعای پیامبر(ص)، امیرالمومنین(ع) و صدیقه کبری(س) و حضرت امام مجتبی علیهم السلام باشید و این خدمت بی نظیر را در شما و نسل شما مستدام بدارد.

بازگشت مرز خسروی دروازه اصلی کربلا به دوران طلایی خود با مدیریت جهادی

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

امسال مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین برای تردد زائران اربعین بازگشایی شده است.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.