راه‌اندازی مرکز مبادلات پستی غرب مازندران پس از چهار دهه/ نیازی که دولت مردمی پاسخ داد

نوشهر- ایرنا- راه اندازی مرکز تجزیه و مبادلات پستی در غرب مازندران به مرکزیت نوشهر در روزهای آینده یکی از آروزهای بحق اهالی این منطقه گردشگری کشور است که پس از چهار دهه انتظار در دولت مردمی سیزدهم تحقق یافته است.

به گزارش ایرنا ، برابر آمار منابع رسمی ، طی ۲۴ ساعت به طور میانگین حدود ۶۰ هزار مرسوله پستی در استان مازندران مبادله می شود که از این شمار ، حدود ۴۰ هزار مرسوله وارده و بقیه هم پس از جمع آوری در ۳۷ دفاتر پستی از این استان صادر می شود که از جمع این مرسوله های پستی حدود ۳۰ درصد آن مربوط به شهرستان های گردشگرپذیر و پرترافیک غرب مازندران است.

طبق ضوابط ، عصر هر روز مرسوله های پستی پس از جمع آوری و بارگیری در نقاط مختلف غرب مازندران از طریق ناوگان حمل و نقل پستی به مرکز مازندران ساری ارسال و تخلیه می شود و طی ۲۴ ساعت وقفه دوباره بارگیری و به پایتخت کشور انتقال داده می شد.

مازندران ۲۲ شهرستان دارد که رامسر ، تنکابن ، عباس آباد ، کلاردشت ، نوشهر ، چالوس و نور با افزون بر یک میلیون نفر جمعیت ثابت و پنج برابر جمعیت شناور جزو شهرستان های گردشگرپذیر غرب مازندران محسوب می شوند و مسافت رامسر غربی ترین شهر استان با مرکز مازندران حدود ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

در زمان حاضر یکی از چالش هایی که با حضور میلیون ها مسافر و گردشگران مردم غرب مازندران از آن رنج می برند پدیده بغرنج ترافیک است که این معضل تمام شئون زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده که یکی از آن ها تاخیر در مبادلات پستی است.

دوری نقاط شهری غرب مازندران با مرکز استان ، نارضایتی مشتریان بابت تاخیر در دریافت و ارسال مرسولات پستی به مقصد ،پایین آمدن کیفیت مرسولات پستی به علت تکرار در تخلیه و بارگیری و موارد دیگر از مسائلی است که مردم این خطه را نگران کرده است.

چالش هایی که با رونق کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و رشد ثروت در صنعت پست همچنان مردم این منطقه با آن دست به گریبانند و از گذشته تاکنون مسوولان دست اندرکار نتوانستند با برنامه ریزی صحیح و ارایه راهکار درست و منطقی نسبت به حل آن گامی بردارند.

راه‌اندازی مرکز مبادلات پستی غرب مازندران پس ۴ دهه/ نیازی که دولت مردمی پاسخ داد

ایجاد مرکز تجزیه و مبادلات پستی در سفر مدیر عامل شرکت ملی پست کلید خورد

تا اینکه با شکل گیری دولت سیزدهم که شعارش توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات ، تمرکز زدایی ، توجه به معیشت ، تامین رفاه و بهبود معیشت مردم ، توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بود این موضوع با حضور یکروزه معاون وزیر ارتباطات و فناوری و مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی به غرب مازندران کلید خورد ودستور کار قرار گرفته است.

محمود لیائی، مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی هفتم فروردین ماه امسال با هدف بازدید به ادارات پست به غرب مازندران سفر کرد و در جریان این بازدید نظارت بر فرآیندها و تلاش در جهت ارتقای کیفیت خدمات پستی در راستای افزایش رضایتمندی مشتریان را از اهداف سفرش مطرح نمود.

در این سفر ، ایجاد مرکز تجزیه و مبادلات پستی در یکی از شهرستان های غربی مازندران به عنوان یکی از خواسته های پیشنهادی از سوی مدیرکل پست مازندران مطرح شد که از آن زمان طی پی گیری و نامه نگاری با موافقت وزیر ارتباطات و فناوری قرار گرفت و مجوز راه اندازی این مرکز در شهرستان نوشهر صادر کرد.

در همین ارتباط شماری از مسوولان و شهروندان خطه گردشگرپذیر غرب مازندران ، پیگیری مسوولان دولت جهادی نسبت به راه اندازی مرکز تجزیه و مبادلات پستی را گامی موثر در جهت تحقق شعار عدالت محوری و تمرکز زدایی مطرح کردند و گفتند : امروز به واسطه حجم بالای مرسولات پستی و اقدام مردم به خریدهای غیر حضوری بنابراین تسهیل در خدمات پستی می تواند تا حدود زیادی نگرانی ها را نسبت به تاخیر در ارسال یا دریافت مرسولات پستی کاهش دهد.

علی زبرجد دانشجوی رشته حقوق از شهرستان رامسر در این باره گفت : برای خرید پنج جلد کتاب از طریق اینترنت در ماه جاری در یکی از کتابفروشی های تهران خریداری کردم منتهی بابت دریافت این کتاب ها حدود ۴۵ هزار تومان در قالب پست پیشتاز وجه واریز کردم و به جای ۴۸ ساعت یا ۷۲ ساعت حدود ۱۰ روز زمان برد.

وی افزود : درحالی که از اداره پست شهرستان این موضوع را جویا شدم و پاسخ دادند به علت حجم بالای مرسولات پستی و بعد مسافت اینجا تا ساری و در پی آن ترافیک بغرنج یک تا ۲ روز به خاطر این مساله سبب شد تا مرسوله پستی به موقع به دست شما نرسد چرا که از رامسر مرسولات به ساری می رود و بعد از ۲۴ ساعت خواب از آنجا به تهران ارسال می شود و بر عکس آن همین اتفاق رخ می دهد.

این شهروند رامسری خاطرنشان کرد : اگرچه همه مردم غرب مازندران به واسطه حضور جمعیت پنهان و بعد مسافت تا ساری برای دریافت خدمات در ابعاد مختلف به ویژه اداری خواهان تفکیک این خطه گردشگرپذیر از مرکز استان هستند و شاید با توجه به محدودیت های مالی دولت تحقق این مهم ممکن نباشد اما ایجاد مرکز تجزیه و مبادلات پستی در غرب مازندران نشانه کارآمدی دولت جهادی و توجه به رفع دغدغه مردم این منطقه است.

راه‌اندازی مرکز مبادلات پستی غرب مازندران پس ۴ دهه/ نیازی که دولت مردمی پاسخ داد

آمادگی فرمانداری نوشهر

در همین پیوند ، فرماندار نوشهر گفت : نشستی که روز گذشته با مدیرکل پست مازندران در نوشهر داشتم این موضوع به جدیت مورد پیگیری قرار گرفت و حتی تاکید شد فرمانداری آمادگی دارد در هر زمینه ای برای ایجاد این مرکز در این شهرستان همراهی لازم را داشته باشد.

رستم زرودی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : از آنجایی که راه اندازی چنین مرکزی نیاز به ساختمان جدید دارد منتهی با توجه به در اختیار داشتن فضای لازم نسبت به توسعه ساختمان اداری پست، چنین اقدامی نیازمند حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که در دیدار با مدیرکل پست مازندران وعده داده شد فرمانداری در حد بضاعت کمک خواهد کرد و مشکلی از این حیث وجود ندارد.

وی با اشاره به آنکه نصب پلاک هوشمند و کدپستی (QR) از دیگر اقداماتی است که به تناسب ایجاد این مرکز باید در شهر گردشگرپذیر نوشهر انجام گیرد ، ادامه داد : در همین زمینه با همراهی مدیرکل پست مازندران نشستی هم با شهردار نوشهر روز گذشته داشتیم و از این مسوول خواسته شد به زودی نسبت به نصب پلاک هوشمند و کدپستی اقدام کند که قول مساعد داد انجام دهد.

فرماندار نوشهر تصریح کرد : مطابق ماده ۲ قانون ، الزام استفاده از کدپستی و شماره ملی مصوبه هیات وزیران تعیین کدپستی بر عهده اداره پست و نصب آن بر عهده شهرداری است و پلاک‌های هوشمند جدید پلاک آبی قدیم است که در کنار آن یک کد QR از سوی اداره پست مشخص شده و این کد ارتباطی آنلاینی است که به بانک اطلاعات کد پستی متصل و آن لینک تبدیل به کدپستی می‌شود و در حقیقت ماهیت و هویت مکان ها از لحاظ تجاری ، مسکونی ، صنعتی ، گردشگری و کشاورزی مشخص می کند.

زرودی استفاده از کدپستی در حوادث و مراجعات اورژانس را یکی دیگر از مزایای کدپستی هوشمند بیان کردو افزود: بر روی QR کدپستی هوشمند موقعیت و لوکیشن محل بر روی نقشه‌های GIS شهرداری مشخص است.

۳۰ درصد مرسوله های پستی استان مربوط به غرب مازندران است

مدیرکل پست مازندران گفت : طی شش ماه گذشته زمان عهده دار شدن این مسوولیت در استان ، نخستین سفری که به همراه مدیرعامل پست جمهوری اسلامی به غرب مازندران داشتم متاسفانه پی برده شد یکی از مشکلات همشگی که مردم این خطه از به واسطه حضور چشمگیر مسافران از آن رنج می برند معضل ترافیک است چرا که همین مساله باعث می شود که مرسولات پستی این شهرستان ها طی ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت با تاخیر جابه جا شود و این نشانه مظلومیت مردم این منطقه بود.

محسن بخشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی ۲۴ ساعت حدود ۶۰ هزار مرسوله پستی در این استان جابه جا می شود که حدود ۴۰ هزار مرسوله پستی وارده و حدود ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار مرسوله پستی هم صادره است که توسط ۳۷ دفتر پستی هر روز عصر در مازندران جمع آوری و پس از حمل به اداه کل پست مازندران از آنجه طی ۲۴ ساعت وقفه به تهران ارسال می شود.

وی اظهارداشت : از مجموع این مرسوله های پستی حدود ۳۰ درصد آن مربوط به هفت شهرستان گردشگرپذیر غرب مازندران است و متاسفانه هر روز پیک های پستی یا به عبارتی رانندگان ناوگان پستی باید این مرسوله ها را از رامسر ، تنکابن ، عباس آباد ، کلاردشت ، چالوس ، نوشهر و نوشهر جمع آوری و پس از پیمودن حدود چهارساعت تا پنج ساعت در پشت ترافیک بغرنج به این اداره کل انتقال دهند تا فردای آن روز به تهران ارسال شود.

راه‌اندازی مرکز مبادلات پستی غرب مازندران پس ۴ دهه/ نیازی که دولت مردمی پاسخ داد

همراهی خوب مسوولان در راه اندازی این مرکز

مدیرکل پست مازندران یادآور شد که این موضوع همان زمان یعنی شش ماه پیش نزد مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی در سفره یکروزه به غرب مازندران مطرح شد و پس از پی گیری در نهایت به تازگی مجوز راه اندازی یک مرکز تجزیه و مبادلات پستی در غرب مازندران به مرکزیت نوشهر صادر شده است .

بخشی اظهارامیدواری کرد هم اکنون بستر برای اجرای این طرح فراهم شده و فضایی که در محوطه اداره پست نوشهر وجود دارد برای این منظور با اعتبار مدنظر پیش بینی شده و فرماندار نوشهر هم قول داد در این زمینه همراهی لازم را داشته باشد و قرار است عملیات اجرایی این طرح در روز جهانی پست یا یک هفته بعد از آن که ماه آینده است آغاز شود.

وی از شهرداران خطه غربی مازندران خواست نسبت به هوشمند سازی پلاک های واحدهای مسکونی در این منطقه موضوع را به طور جدی تر پیگیری کنند.

شماری از شهروندان غرب مازندران طی تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر نوشهر(غرب مازندران) از اقدام جهادی دولت سیزدهم در حل این مشکل ابراز خوشحالی کردند و گفتند : دولت مردمی با راه اندازی این مرکز پستی دغدغه چهار دهه اهالی این خطه را پایان داد.

آنان اظهارداشتند: غرب مازندران به لحاظ زیرساختی با مشکلات عدیده ای مواجه است که انتظار است دولت مردمی سیزدهم با راهبرد جهادی نیازها و مشکلات فراروی این منطقه را بتدریج برطرف کنند چرا که در یک سال فعالیت این دولت تاکنون دستاوردهای خوبی برای این منطقه رقم خورده است.

براساس اعلام شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، متوسط سرانه مرسولات پستی کشورهای در حال توسعه ۷۰ مرسوله و کشورهای پیشرفته ۴۰۰ مرسوله می باشد در حالی که سرانه مرسوله پستی در ایران چهار مرسوله و در مازندران حدود سه مرسوله است.

برابر آمار در استان مازندران ، تعداد ۵۲۰ واحد پستی فعال است که از این تعداد ۵۱ واحد دولتی است و بیش از ۷۰۰ نفر در این شرکت ها به صورت نامه رسان فعالیت دارند.

 • نیکزاد:دولت در طرح نهضت ملی مسکن برای خانه‌دار شدن مردم امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته است

  نیکزاد:دولت در طرح نهضت ملی مسکن برای خانه‌دار شدن مردم امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته است

  شهرکرد-ایرنا- رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به روند عملیات…

 • ۶ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحصیل می‌کنند

  ۶ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحصیل می‌کنند

  اصفهان – ایرنا – معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزرات…

 • ابداع مخترع شاهرودی راهکاری برای بهبود بهره‌وری موتورهای توربینی

  ابداع مخترع شاهرودی راهکاری برای بهبود بهره‌وری موتورهای توربینی

  شاهرود – ایرنا – اختراع موتور توربو فن دوقلوی هیبرید سوختی – الکتریکی…

 • حمایت از نواحی صنعتی کمتر توسعه یافته کشور در اولویت است

  حمایت از نواحی صنعتی کمتر توسعه یافته کشور در اولویت است

  خرم‌آباد – ایرنا – معاون توسعه مدیریت و منابع امور استان‌های سازمان…

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.