۲۴ هزار و ۶۵۰ نوآموز قزوینی در طرح سنجش سلامت شرکت کردند

معرفت الله احمدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به پایه اول از چهارم تیرماه در استان قزوین به صورت رسمی آغاز شده و تا پایان شهریورماه ادامه دارد.

وی اظهار داشت: سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان شامل ارزیابی‌های بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، آمادگی تحصیلی، غربال‌گری‌های عمومی پزشکی، بهداشت دهان و دندان، ارزیابی قد و وزن، نمای توده بدنی، ارزیابی شایستگی حرکتی و غربالگری اوتیسم است.

احمدی تصریح کرد: برای انجام طرح سنجش سلامت ۲۰ پایگاه ثابت و سیار اولیه در کل مناطق آموزش و پرورش شهرستان‌ها و بخش‌ها و همچنین یک پایگاه تخصصی در مرکز استان قزوین دایر شد.

وی خاطرنشان کرد: براساس نتایج به دست آمده از طرح سنجش نوآموزان تاکنون ۷.۲ درصد دانش آموزان شرکت کننده به آمادگی تحصیلی (هوش)، ۶.۳ درصد به پایگاه تخصصی بینایی و ۳.۱ درصد به پایگاه تخصصی شنوایی ارجاع شدند.

این مسوول، اجرای برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نو آموزان را یکی از شیوه های مؤثر در کیفیت بخشی آموزشی دانست و افزود: سازمان آموزش و پرورش استثنایی متولی و مجری اجرای برنامه سنجش در سراسر کشور است.

وی، پایه اول ابتدایی را به عنوان پایه بنیادین در طول سال های تحصیلی دانست و افزود: فقدان شناسایی به موقع و توجه نکردن به مشکلات جسمی و ذهنی کودکان می‌تواند سلامت کودکان را به مخاطره بیندازد و باعث ایجاد مشکلات تحصیلی و رفتاری در آنان شود.

احمدی تاکید کرد: در صورتی که نوآموز کلاس‌ اولی در پایگاه‌های سنجش سلامت اولیه، مشکوک به مشکل شناسایی شود، برای بررسی بیشتر به پایگاه‌های تخصصی ارجاع خواهد شد.

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی قزوین افزود: تمامی دانش‌آموزان برای ثبت نام نهایی در مدارس ملزم به شرکت در طرح سنجش سلامت هستند و اگر نوآموزی در طرح سنجش سلامت مورد ارزیابی قرار نگرفته باشد،امکان ثبت نام آنها در مدارس وجود ندارد.

وی یادآور شد: جاماندگان در طرح سنجش سلامت از نیمه دوم مهرماه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

استان قزوین دارای ۲۸ مدرسه و مرکز آموزش استثنایی است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.