استاندار کردستان: اجرای طرح توانمندسازی اقشار کم درآمد در روستاها حساب شده باشد

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسماعیل زارعی کوشا عصر چهارشنبه در اولین جلسه شورای راهبری توانمندسازی اقتصادی اقشار کمتر برخوردار مناطق روستایی کردستان با موضوع ایجاد اشتغال از طریق راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی اظهار داشت: کار مطالعاتی این طرح بسیار مهم است، چراکه موضوع فنی و پیچیده بوده و نباید به آن ساده نگاه کرد.

وی اضافه کرد: اگر مقدمات این طرح به علت انجام مطالعات و بررسی فنی باشد، اشکالی ندارد، چون سخت گیری و درستی اجرای طرح از هر چیزی مهم‌تر است.

استاندار کردستان راه اندازی نیروگاه خورشیدی برای واحدهای روستایی را بسیار تاثیر گذار در افزایش درآمد این قشر دانست و افزود: قرار نیست فقط افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی از این طرح استفاده کنند، بلکه اقشار دیگر جامعه نیز در صورت تمایل می توانند از آن استفاده کنند.

زارعی کوشا بر لزوم برنامه ریزی برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان و ارائه راهکار برای ضمانت بانکی تاکید کرد و ادامه داد: فراهم کردن شرایط اشتغالزایی و افزایش درآمد روستاییان، کمک بسیار خوبی برای نگهداشت جمعیت در روستاها است.

نصب چهار هزار دستگاه نیروگاه خورشیدی در روستاهای کردستان

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان هم با بیان اینکه سهم استان از راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی برای توانمندسازی اقشار کن درآمد، چهار هزار واحد است، افزود: از این رقم ۵۸۰ مورد آن به شرکت توزیع نیروی برق استان برای آغاز عملیات اجرایی معرفی شده است.

سردار سیدصادق حسینی با اشاره به اینکه برای نصب یک هزار واحد نیروگاه خورشیدی هم تامین اعتبار شده است، ادامه داد: شرکت توزیع برق تضمین خرید برق تولیدی ۲۰ ساله از طریق این سامانه‌ها را بدهد تا متقاضیان استقبال بهتری از آن داشته باشند.

مدیرکل کمیته‌امداد امام(ره) کردستان هم گفت: از چهار هزار واحد نیروگاه خورشیدی که قرار است در استان راه اندازی شود، ۳۰۰ واحد آن مربوط به کمیته امداد است.

رضا طوسی یادآور شد: ۲۲۰ مورد آن شناسایی و به شرکت برق معرفی شده است و ۸۰ مورد دیگر نیز طی ۱۰ روز آینده شناسایی و اعلام خواهد شد.

مدیر کل بهزیستی کردستان نیز هم سهم این نهاد از نصب نیروگاه خورشیدی را یک هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: تاکنون ۲۰۱ مورد واحد روستایی برای نصب این نیروگاه‌ها شناسایی شده است تا در راستای اشتغالزایی آنان گام برداریم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان هم لازمه نصب این نیروگاه‌ها را محکم بودن زیرساخت و سقف واحدهای مسکونی روستایی دانست و پیشنهاد داد که فاز اول این طرح، در ساختمان های با استحکام مناسب اجرا شود.

هیوا لهونیان با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی چگونگی نصب و راه اندازی پنل های خورشیدی و کارهای فنی آن توسط شرکت برق، اضافه کرد: از دستگاه‌های متولی انتظار داریم در انتخاب واحدهای روستایی و معرفی آن به این شرکت با توجه به استحکام واحدها، تجدیدنظر کنند.

طرح توانمندسازی اقتصادی اقشار کم درآمد مناطق روستایی در قالب تفاهم نامه پنج‌جانبه بین بسیج، کمیته‌امداد، بهزیستی، شرکت توزیع برق و دفتر روستایی استانداری و با تامین اعتبار توسط بانک‌های تجارت، ملت و صادرات انجام می‌شود.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.