خط مترو پرند همچنان درگیر تامین منابع مالی/انجام تمهیدات لازم جهت استقبال از مهر در پایتخت

به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگار ایرنا، شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در اطلاعیه ای اعلام کرد: روند تامین منابع مالی پروژه تکمیل و راه‌اندازی خط مترو تهران -پرند همچنان از سرعت مناسبی برخوردار نیست و تناسبی با عزم مدیران ارشد ذیربط مبنی بر افتتاح پروژه تا پایان سال جاری ندارد که با توجه به تکرار وعده‌های متعدد مبنی بر واگذاری ۲۵ هکتار زمین از اراضی شهر جدید پرند به پیمانکار ساخت و تحویل خط مترو از فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر پرند اما هنوز در عمل هیچ یک از قطعات دسته بندی شده واگذار نشده و همین امر فرآیند سفارش خرید، تهیه و آماده سازی، بارگیری تجهیزات و حمل آن به محل پروژه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در این اطلاعیه آمده: همان‌طور که پیشتر و بارها اعلام شده است، روند تکمیل و راه اندازی خط مترو شهر جدید پرند به حداقل ۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد تا بتوان ضمن اتمام نازک کاری ایستگاه و انجام عملیات ساخت و سازی باقی‌مانده آن، تجهیزات لازم برای راه اندازی ایمن خط را خریداری و در موعد مقرر نصب کرد. با این حال به نظر می‌رسد طی روند فرسایشی امور اداری واگذاری قطعات زمین‌ها، باعث تاخیر در تامین تجهیزات مورد نیاز شده و بهره‌برداری از پروژه تا پایان سال جاری را با اما و اگرهای جدی مواجه سازد.

با توجه به تمام مشکلات موجود بر سر راه تامین منابع مالی پروژه خط مترو تهران-پرند، مرحله نصب پله‌های ‌برقی ایستگاه به اتمام رسیده و عملیات نازک کاری ایستگاه از مرز ۹۰ درصد فراتر رفته همچنین ریل‌گذاری مسیر برگشت این خط نیز در حال انجام بوده و تامین قطعات لازم به منظور تداوم بدون وقفه این عملیات پیگیری می‌شود.

تلاش برای مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل تقاطع همت- کن همچنان ادامه دارد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اعلام کرد: با توجه به اعلام اتمام عملیات مقاوم سازی و بهسازی پل تقاطع بزرگراه شهید همت با رودخانه کن در دوره قبلی مدیریت شهری پایتخت، پیشرفت عملیات اجرایی این پروژه از مرز حدود ۵۰ درصد فراتر نرفته و تلاش برای تکمیل این پروژه ادامه دارد.

عباس شعبانی با بیان آنکه پل تقاطع همت – کن با توجه به زمان احداث آن یعنی سال ۱۳۷۰ یکی از پل های قدیمی شهر تهران به شمار می آید، گفت: عملیات مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای این پل سواره رو از سال ۱۳۹۶ آغاز و سپس از سال ۱۳۹۷ با وقفه ای چهارساله مواجه شد. تا اینکه با واگذاری مجدد پروژه های مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل ‌های شهر تهران به شرکت یادمان سازه، مجددا در دستور کار این شرکت قرار گرفت.

به گفته معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، در حال حاضر خاکبرداری اطراف ستون‌های مقاوم سازی نشده در حال انجام است تا در گام های بعدی عملیات کاشت آرماتور، اجرای ژاکت بتنی و تقویت فونداسیون صورت پذیرد، تقاطع بزرگراه شهید همت با رودخانه کن از دو دستگاه پل با سیستم سازه ای تیر پیش ساخته بتنی و دال درجا به طول هریک ۲۳۰ متر و عرض ۲۲ متر با مجموع ۱۱ دهانه و ۱۷۶ ستون تشکیل شده است.

تمهیدات لازم جهت استقبال از مهر
معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران درخصوص الزام انجام تمهیدات جهت استقبال از مهر و بازگشایی مدارس پایتخت گفت: این طرح در راستای تدابیر و ابلاغ شورای اسلامی شهر تهران، شهردار تهران و با هدف ارتقای سطح خدمات و امکانات مورد نیاز فضاهای آموزشی و همچنین تقویت مشارکت شهرداری با مراکز آموزشی در مباحث شهری، زیباسازی، ایمنی معابر، بازسازی فضای سبز و بهسازی و زیباسازی محیط های داخلی و پیرامونی مراکز آموزشی، با جدیت دنبال شد.

حسین نظری در خصوص رویکردهای این طرح گفت: مدیریت یکپارچه و هماهنگ و انجام اقدامات لازم برای سهولت در دسترسی دانش آموزان و دانشجویان به مراکز آموزشی، کمک به ارتقاء سطح خدمات آموزشی، کمک به تجهیز، بهسازی، نوسازی و ایمن سازی محیط های پیرامونی مراکز آموزشی، زیبا سازی مراکز آموزشی و جلوه بخشیدن به نمای آن ها و ارائه برنامه های آموزشی و ترویجی با رویکرد افزایش مهارت های زندگی شهری و مشارکت پذیری در مباحث نگهداشت شهر از دیگر اهداف این طرح است.

معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران در تشریح اجرای اقدامات شاخص متناسب با ایام بازگشایی مدارس و استقبال از مهر با اشاره به اینکه این برنامه ها از ششم شهریور در مناطق ۲۲ گانه آغاز شده است، افزود: روان سازی و ایمن سازی ترافیک شهر، اقدامات عمرانی، زیباسازی، نظافت شهر، ایمنی ساختمان های در حال ساخت و توجه به منظر معابر شهری، امور اجتماعی و فرهنگی از جمله اقدامات انجام شده و در دست اقدام است.

نظری عنوان کرد: جهت سهولت در تردد تاکنون بیش از ۹۸ هزار مترمربع روکش و لکه گیری آسفالت، حدود پنج هزار متر مرمت و بازسازی انهار و جداول، ۴۰۰ همسطح سازی دریچه، بیش از ۲۷۰ هزار متر اجرای خط کشی های محوری معابر، بیش از سه هزار نصب و مرمت انواع تجهیزات ترافیکی، ۳۰۰ رفع سد معبر مصالح ساختمانی در معبر، حدود ۱۷ هزار متر مربع رنگ آمیزی المان ها و مبلمان های منتهی به مدارس، حدود ۲۳ هزار متر مربع رنگ آمیزی و بازسازی نقاشی دیواری جداره های بیرونی مدارس و حدود ۹۳ هزار رسیدگی به فضای سبز داخل مراکز تحصیلی و معابر تحصیلی و عابر منتهی به آن توسط مناطق ۲۲ گانه انجام شده است.

معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران عنوان کرد: اقدامات مربوط به طرح استقبال از مهر به همت معاونت های خدمات شهری و محیط زیست، فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک و مناطق ۲۲ گانه انجام شده است.

خط مترو پرند همچنان درگیر تامین منابع مالی/انجام تمهیدات لازم جهت استقبال از مهر در پایتخت

آخرین جزییات از قیمت محصولات در میادین میوه و تره‌بار
سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران اعلام کرد: باتوجه به موضوع افزایش کیفیت محصولات و کسب رضایت شهروندان، همچنان محصولات خود را نسبت به سایر مراکز فروش سطح شهر با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کند.

قیمت انواع سبزیجات برگی و غیربرگی در میادین میوه و تره‌بار به شرح ذیل است:

هرکیلوگرم بادمجان ۱۱ هزار تومان، هرکیلوگرم بادمجان دلمه هشت هزار و ۸۰۰ تومان، هرکیلوگرم بامیه ۳۳ هزار تومان، هرکیلوگرم انواع پیاز ریز چهار هزار تومان، هرکیلوگرم پیاز زرد هفت هزار و ۹۰۰ تومان، هرکیلوگرم خیار سالادی پنج هزار و ۵۰۰ تومان، هرکیلوگرم خیار کوتاه بذر اصفهان ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، هرکیلوگرم ذرت معمولی ۱۱ هزار تومان، هرکیلوگرم سیب زمینی ریز هفت هزار تومان و هرکیلوگرم شلغم ۹ هزار تومان.

۲ مزرعه خانواده آماده تحویل به شهروندان شد
سرپرست معاون تخدمات شهری و محیط زیست منطقه دو از آماده سازی دو مزرعه خانوادگی در مساحت های ۲۵۰ متر مربع و ۲۷۰مترمربع در منطقه ۲ با رویکرد آموزش علمی خانواده ها در کاشت و برداشت سبزیجات در بوستان گلگشت خبر داد.

عبدالرضا نجاریان در این باره گفت: هدف از اجرای طرح «مزرعه خانواده» ترویج فرهنگ توسعه فضای سبز خانگی و ارائه آموزش های شهروندی است، همچنین کمک قابل توجهی به تأمین مصارف خانگی در سبزیجات و صیفی جات می شود.

وی افزود: مساحت این دو مزرعه در متراژهای ۲۵۰ مترمربع و ۲۷۰ مترمربع است که نرده کشی زمین درضلع غربی و شرقی بوستان صورت گرفته و در حال آماده سازی زمین جهت حضورعلاقه مندان به کاشت، داشت و برداشت انواع مختلف سبزی های خوراکی است.

به گفته نجاریان، با اجرای این طرح شهروندان می توانند به شکل رایگان از این محیط که آبیاری و کوددهی آن نیز توسط عوامل فضای سبز شهرداری منطقه انجام می شود، بهره مند شوند.

۱۷ هزار متر طول بهسازی شبکه های جمع آوری آب های سطحی در منطقه هشت
شهردار منطقه هشت با اشاره به بیش از ۱۶ هزار مترطول نهرسازی در سال گذشته از تداوم اجرای این طرح در سال جاری با هدف جلوگیری از مشکلات احتمالی ناشی از بارندگی خبر داد.

فاطمه تنهایی گفت: با توجه به فرسودگی وخطرساز بودن نهر خیابان جانبازان حدفاصل دردشت تا باقری و ایجاد مشکلات زیست محیطی، عملیات جمع آوری آبهای سطحی از ماه پیش آغاز و در ماه جاری بیش از یک هزار متر ‌طول در خیابان جانبازان و کوچه های منشعب آن و خیابان فراهانی، سبزعلی و کوچه چهارم در دست اجرا است.

وی ادامه داد: عملیات بازسازی و مرمت شبکه های جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی در حد فاصل خیابان دردشت تا باقری با هدف جلوگیری از مشکلات احتمالی در معابر به ویژه در فصول بارندگی انجام شد و این اقدام در راستای سیاست‌های شهرداری جهت توسعه و به روز کردن شبکه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی، احداث و بهسازی شبکه های اصلی و فرعی آب های سطحی است.

تنهایی طراحی مناسب شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی را یکی از راه‌های رفع اثرات نامطلوب آب‌گرفتگی معابر و کانالها دانست و افزود: اجرای این طرح سبب کاهش و رفع مشکلات زیست ‌محیطی و ترافیکی خواهد شد و با جمع آوری آب‌های سطحی امکان استفاده از آنها برای آبیاری فضای سبز شهری ممکن می‌شود.

وی همچنین از اجرای بیش از سه هزار متر مربع پیاده روسازی در خیابان جانبازان و نوار بساوایی نابینایان و مناسب سازی جهت تردد معلولین حد فاصل میدان سبلان تا فلکه اول تهرانپارس خبر داد و تصریح کرد: اجرا عملیات آسفالت ریزی مکانیزه نیز حدفاصل خیابان دردشت تا بزرگراه باقری و خیابان رودباری در دستور کار است همچنین در حال حاضر احداث و بهسازی شبکه های هدایت آب های سطحی در خیابان های بخت آزاد فراهانی ، جانبازان کوچه چهارم و زینعلی با هدف سهولت در عبور و مرور، ارتقای سطح ایمنی معابر و مدیریت بحران در شرایط جوی نامناسب در حال انجام است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.