برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

همزمان با فرارسیدن شب‌یلدا، شبکه‌های مختلف تلویزیون ویژه‌برنامه‌های متنوعی را در اولین سالی که این آیین ثبت جهانی شد، برای مخاطبان تدارک دیده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین، نهم آذر اعلام شد پرونده شب چله یا یلدا که ایران در همکاری با افغانستان آن را تهیه کرده است، با وجود ایرادها و نقطه نظرات نمایندگان بسیاری از کشورها، سرانجام موفق شد در هفدهمین نشست کمیته بین‌دولت‌ها برای پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شود. حالا همزمان با فرارسیدن شب‌یلدا، ویژه‌برنامه‌های تلویزیونی متنوعی از قاب شبکه‌های مختلف سیما مهمان خانه‌های مخاطبان می‌شود. شب یلدا که بلندترین شب سال است و از دیرباز در میان فرهنگ و رسوم ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته، بهانه‌ای برای دید و بازدید اقوام مختلف ایرانی و همچنین تکریم جایگاه بزرگان خانواده‌ نیز به شمار می‌رود. رسانه ملی نیز در شب یلدا با برنامه‌های متنوعی به استقبال آیین و رسوم یلدا در ایران رفته است. در ادامه با مرور ویژه برنامه‌های شب یلدای رسانه ملی همراه باشید.

«شب‌روشنی» شبکه‌یک در شب یلدا

«شب‌روشنی» چهارشنبه ۳۰ آذرماه از ساعت ۱۸ تا ۰۱:۰۰ بامداد پنج شنبه یکم‌دی‌ماه به روی آنتن شبکه یک می‌رود.

این ویژه‌برنامه با اجرای اقبال واحدی، میزبان شاعران و کارشناسان فرهنگ‌عامه و خواننده‌ها، ‌نواحی‌خوانان و نوازنده‌هایی از سراسر ایران است. همچنین «شب روشنی» میزبان مجریان برنامه‌های مختلف شبکه یک است که هدایای تصویری خود از آداب و فرهنگ و رسوم را تقدیم نگاه ایرانیان می‌کنند. تصاویری که روایت‌گر یلدای شهرهای ایران‌ عزیزمان همچون زاهدان، مشهد، خرم‌آباد، گیلان، هرمزگان، تنب بزرگ، ابوموسی، کردستان و نیز از کشور افغانستان است.

حافظ‌خوانی، شاهنامه‌خوانی و اجرای زنده موسیقی با حضور خواننده‌هایی چون محمد گلریز، رضا صنعت‌گر و … از دیگر بخش‌های این برنامه به تهیه‌کنندگی رضا بختیاری و میثم فکری است.

برنامه «صبح بخیر ایران» نیز از ساعت ۶ تا ۸ صبح با تدارک بخش‌های متعدد و متنوع از جمله موسیقی با حضور خوانندگان و گزارش‌های مردمی یلدایی، و طرح نظرات و گفت‌وگو با کارشناسان و مهمانان و پخش کلیپ‌های یلدایی و… در روز چهارشنبه ۳۰ آذر ماه به صورت زنده میزبان نگاه مخاطبان خواهد بود.

برنامه «سیمای خانواده» نیز از ساعت ۱۲:۳۰ در آخرین روز پاییز با بخش‌های متنوعی پخش می‌شود. ارائه گزارش از استان خراسان شمالی روستای امیرآباد در خصوص شب یلدا، کلیپ‌های یلدایی، بخش آشپزی و هنری متناسب با شب یلدا، گفت‌وگو با خانواده معظم شهید محمد مهدی دباغی در منزل ایشان، گزارش یلدایی از مرزبانی مرز آغداش و… از بخش‌هایی است که در این برنامه خواهیم دید.

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

ویژه‌برنامه یلدایی شبکه دو با اجرای علی مشهدی

ویژه‌برنامه یلدایی شبکه دو با حضور هنرمندان، ورزشکاران، شعرا و افراد تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف در فضایی متناسب با این آیین ایرانی روانه آنتن می‌شود. اجرای موسیقی و گزارش‌های ویژه در کنار گفت‌وگوی صمیمانه با مهمانان از جمله بخش‌های این برنامه است. همچنین حضور عوامل چند برنامه شبکه دو مانند صبحانه ایرانی در این ویژه‌برنامه پیش‌بینی شده است.

گفتنی است با توجه به ایام فاطمیه ذکر نام حضرت زهرا (س) در برنامه جاری است. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی سیدمحمد حسین میری که چهارشنبه ۳۰ آذر از ساعت ۲۱:۰۰ تا ۱:۳۰ بامداد در جدول پخش برنامه‌های شبکه دو سیما قرار دارد.

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

«سندباد» به استقبال یلدا می‌رود

برنامه سندباد سه‌شنبه ۲۹ آذر ساعت ۲۲:۳۰ با یک ویژه‌برنامه به استقبال شب یلدا می‌رود. دورهمی شب یلدای «سندباد» با توجه به مضمون اصلی برنامه که با هدف آشنایی مخاطبان ایرانی با کشورهای جهان از دریچه روایات و بازگویی تجربه‌های جهانگردان تولید شده با حضور ۸ مهمان با ملیت‌های مختلف روانه آنتن می‌شود.

در این برنامه علاوه بر گفت‌وگو پیرامون سرزمین‌های مختلف و مقایسه اعیاد و جشن‌های کشورهای مهمانان حاضر در برنامه با ایران، درباره فرهنگ و آداب و رسوم و سنن و زندگی در ایران صحبت می‌شود. برگزاری مسابقه و سرگرمی و آماده کردن میان‌برنامه‌هایی از بنیاد سعدی و دانشگاه تربیت مدرس از بخش‌های دیگر این برنامه است.

این ویژه‌برنامه با اجرای عباس مریدی میزبان ۴ بانوی دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی از کشورهای بنگلادش، چین، ترکیه، پاکستان، یک بانوی دانشجوی دکترای باستان‌شناسی ایرانی- اسلامی از کشور ایتالیا، یک آقای دانشجو از کشور افغانستان در رشته حقوق، یک نفر دانشجوی آقا از کشور پاکستان در رشته زبان و ادبیات فارسی و یک تاجر کاغذ هندی خواهد بود.

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

ویژه برنامه یلدایی «خودمونی» در شبکه سه

به مناسبت شب یلدا ویژه برنامه «خودمونی» با اجرای مهران رجبی به روی آنتن خواهد رفت. «خودمونی» میزبان میهمانانی از اقشار مختلف از جمله هنرمندان، خوانندگان و… و. خواهد بود. این ویژه برنامه شاد و جذاب روزهای ۲۹ و ۳۰ آذر از ساعت ۲۱ پخش خواهد شد.

همچنین شبکه سه پویشی با نام «یلدای خودمونی» به مناسبت یلدا برگزار می‌کند. مخاطبان می‌توانند عکس‌های خاطره انگیزی از مدرسه و محله و دورهمی‌های خانوادگی را به صفحه یلدای خودمونی شبکه سه در بخش ویترین پیام رسان بله ارسال کنند. به عکس‌های ارسالی به قید قرعه جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد.

سلام تهران، پنج ستاره و به خانه بر می‌گردیم در شبکه پنج

شبکه پنج سیما، در بلندترین شب سال شب یلدا با ویژه برنامه‌های شاد و جذاب نظیر «سلام تهران»، مسابقه «پنج ستاره»، «به خانه بر می‌گردیم»، «رنگین کمان»، تله فیلم «آتاناز» و… به استقبال یلدا می‌رود.

برنامه «سلام تهران» گروه تهران و شهروندی چهارشنبه ۳۰ آذرماه از ساعت ۲۲ تا پاسی از شب مهمان خانه مخاطبان می‌شود. این ویژه برنامه با تدارک بخش‌های متنوع و جذاب این شب را جشن می‌گیرد. «سلام تهران» با اجرای مصطفی امامی قرار است شب یلدا متفاوتی را پیش روی مخاطبان قرار دهد.

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

«پنج ستاره» با اجرای حسین رفیعی در شب یلدا

مسابقه تلویزیونی «پنج ستاره» به تهیه کنندگی فرهاد مختاری و اجرای حسین رفیعی در آستانه شب یلدا در دو قسمت سه شنبه و چهارشنبه ۲۹ و ۳۰ آذرماه ساعت ۲۰ به مدت ۱۰۵ دقیقه از قاب شبکه پنج تماشایی می‌شود. این ویژه برنامه میزبان هنرمندان خواهد بود.

برنامه «به خانه برمی گردیم» گروه خانواده و کودک، چهارشنبه ۳۰ آذرماه ویژه برنامه ای شاد و متنوعی را به مناسبت شب یلدا از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸ تقدیم نگاه مخاطبان خواهد کرد. این ویژه برنامه با هدف ایجاد فضایی شاد و مطلوب برای خانواده‌ها و ارائه آموزش‌های مهم و کاربردی برای داشتن شب یلدایی متفاوت روی آنتن می‌رود. ایجاد همدلی و شور و نشاط میان اعضای خانواده از دیگر اهداف این ویژه برنامه خواهد بود.

حافظ خوانی استاد بهروز رضوی پیشکسوت رادیو و تلویزیون و رونمایی از اثر جدید مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما به مناسبت شب یلدا از جمله بخش‌های این برنامه است که در فواصل زمانی برنامه تقدیم می‌شود. نقالی، خاطره گویی، حضور مادر سه شهید دفاع مقدس و دعوت از هنرمندان از دیگر بخش‌های برنامه است.

ویژه برنامه «رنگین کمان» برنامه دیگر گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیما است که با طراحی دکور با المان‌های زمستانی و برپایی کرسی شب یلدا به صورت ویژه روی آنتن می‌رود.

در این ویژه برنامه بخش های مختلفی متناسب با موضوع شب یلدا برای کودکان طراحی شده است. حافظ خوانی و شاهنامه خوانی با اجرای کودکان، کار دستی گروهی و نقاشی، گروه سرود و … از جمله آیتم‌های این ویژه برنامه است. ویژه برنامه «رنگین کمان» چهار شنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۴:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه پنج سیما تماشایی می‌شود.

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

شب یلدای شبکه نسیم در «خانه جلال»

اولین قسمت برنامه تولیدی «خانه جلال» به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد پور صباغیان با ویژه برنامه شب یلدا به روی آنتن می‌رود. این برنامه در دو قسمت ۵۰ دقیقه‌ای با حضور جمعی از فرهیختگان و هنرمندان با میزبانی آقایان بهروز افخمی و یوسفعلی میرشکاک در حیاط خانه جلال چهارشنبه ۳۰ آذر ساعت ۲۱ و پنجشنبه ۱ دی ماه ساعت ۲۳ از شبکه نسیم پخش می‌شود.

«خانه جلال» در ویژه برنامه شب یلدا میزبان چهره‌های ادبی چون ناصر فیض، استاد برازنده و هنرمندانی چون ابوالفضل پور عرب، جهانبخش سلطانی، جواد خیابانی و جمعی از شعرای طنز پرداز خواهد بود. در این ویژه برنامه به آداب، رسم شب یلدا حافظ خوانی و شاهنامه خوانی پرداخته می‌شود.

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

پویش تلوبیونی «قصه ما» در شب یلدا

پویش یلدای «قصه ما» یک رویدادی تلویزیونی است که علاقه مندان می‌توانند خاطرات و قصه‌های بزرگان خانواده، خویشاوندان، پدرها، مادرها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را در قالب قطعات کوتاه ویدئویی از طریق سایت تلوبیون ارسال کنند.

محورهای موضوعی پویش «قصه ما» شامل شیرین ترین خاطره از پدربزرگ، مادربزرگ‌ها (نمایش پیوند نسلی)، خاطره بهترین سفر (بازنمایی تنوع فرهنگ و جغرافیای ایران اسلامی)، بهترین و شیرین ترین خاطره از مدرسه، ویدیوهای حافظ خوانی است که همه افراد می‌توانند در این پویش شرکت کنند.

«پرستاره» شبکه آموزش در شب یلدا

ویژه برنامه «پرستاره» از ساعت ۲۲ تا ۲۴ با اجرای سیاوش عقدایی از شبکه آموزش پخش می‌شود. این برنامه با حضور رسول نجفیان، نیما کرمی، دکتر اسماعیل آذر همراه با حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، اجرای موسیقی، نمایش و … برای بینندگان عزیز پخش می‌شود.

همچنین ویژه برنامه «رویش» با موضوع اهمیت شب یلدا و محصولات کشاورزی» و تدارک سفره‌های یلدایی با محصولات کشاورزی در آخرین شب پاییز با اجرای فرشید فهیم، فاطمه سادات شاه حسینی و راضیه سادات هاشمی پخش می‌شود.

یلدای شبکه امید در «باشگاه امید»

همزمان با فرا رسیدن شب یلدا، ویژه برنامه «باشگاه امید» از شبکه امید پخش می‌شود. شبکه امید ویژه برنامه «باشگاه امید» را با محوریت مرور خاطرات شیرین پدربزرگ ها و مادربزرگ ها از گذشته و روایت پردازی و قصه گویی با حضور مهمانان ویژه و بخش‌های متنوع و متناسب با شب چله بلندترین شب سال و یلدای ایرانیان را پخش خواهد کرد.

این برنامه بر مبنای پویش سراسری ویژه شب یلدا با نام «قصه ما» آثار ارسالی نوجوانان به این پویش که در سه محور خاطرات اولین حقوق پدربزرگ، آشنایی و ازدواج پدربزرگ و مادربزرگ با هم، سوم خرداد ۱۳۶۱ (آزادسازی خرمشهر) گردآوری شده، پخش خواهد کرد.

ویژه برنامه «باشگاه امید» سه شنبه و چهارشنبه ۲۹ و ۳۰ آذرماه ساعت ۱۹ از شبکه امید پخش می‌شود.

 • «شب یلدا؛ چله» به نام ایران و افغانستان ثبت جهانی شد
 • مهمانان شب یلدای تلویزیون | از ابوالفضل پورعرب و افخمی تا مهران غفوریان

برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

«شوگار» شب یلدای رادیو نمایش با پیشکسوتان خاطره ساز

رادیو نمایش با پخش ویژه برنامه شوگار به استقبال شب یلدا می‌رود. این برنامه با حضور هنرمندان مطرح و پیشکسوت رادیو به آیین‌ها و رسوم شب یلدا در بین اقوام ایرانی و برگزاری این مراسم‌ها در بین خانواده‌ها می‌پردازد.

شوگار سی ام آذر ماه ساعت ۲۲ الی یک بامداد از آنتن شبکه رادیویی نمایش پخش می‌شود.

«شب اناری» روی آنتن رادیو سلامت می‌رود

شبکه رادیویی سلامت، همزمان با شب یلدا، روز چهارشنبه از ساعت ۲۲ به مدت ۱۲۰ دقیقه، ویژه برنامه برنامه «شب اناری» را از موج اف. ام ردیف ۱۰۲ مگاهرتز تقدیم مخاطبان خود می‌کند.

ویژه برنامه «شب اناری» به تهیه کنندگی «مرتضی میلانی» کاری از گروه خانواده رادیو سلامت، با اجرای «رضا شجاعی» چهارشنبه ساعت ۲۲ از رادیو سلامت پخش می‌شود.

کد خبر 729690 منبع: فارس

 • مهران رجبی: ۳۰درصد لشکر فحاش ربات هستند | همکاران ما دوست دارند مواضع انقلابی بگیرند اما … | پوست کلفت تر از این حرفها هستم | اینترنشنال نجس است

 • پشت صحنه یک برنامه پرطرفدار | غول‌های طنز اینجا برنامه دارند

 • برنامه‌های تلویزیون در اولین یلدای جهانی

 • پول نقد کمیاب شد؟ | ماجرای کمبود اسکناس در دستگاه های خودپرداز

 • درخواست مهم وزارت بهداشت برای دورکار شدن کارمندان تهرانی

 • تساوی پرگل استقلال و پرسپولیس در دربی | ستاره خارجی سرخ ها را صدرنشین کرد

 • ببینید | هادی چوپان: من وطن فروش نیستم | میخواهم این آینده‌ام بسوزد وقتی…

 • سردار قاآنی : یک روسپی را به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب کرده اند

 • روایت سردار حاجی زاده از عملیات برق آسای اخیر علیه تروریست ها | دلیل حضور بدون سلاح نیروهای نظامی در نا آرامی ها

 • مهران رجبی: ۳۰درصد لشکر فحاش ربات هستند | همکاران ما دوست دارند مواضع انقلابی بگیرند اما … | پوست کلفت تر از این حرفها هستم | اینترنشنال نجس است

 • دستگیری فوتبالیست معروف در پارتی شبانه

 • سود سهام عدالت برای چه کسانی واریز نمی شود؟ | این افراد منتظر اس ام اس نباشند

 • علائم اولیه قند خون | چطور بفهمیم به قند خون مبتلا شدیم؟

 • فریاد امباپه بر سر هم تیمی ها در فینال جام جهانی؛ لعنتی ها بدتر از این نمی‌شد

 • تصاویر دیدنی از دیدار پادشاه مراکش و بازیکنان فوتبال کشورش | حضور متفاوت اشرف حکیمی

 • اینجا مثل یک خانواده‌ایم | بازگشت معتادان به خانواده و جامعه برایمان افتخار است

 • آیین شب یلدا در۳ده بزرگ غرب پایتخت | از قصه هزار و یک شب پونک تا غذا برون فرحزاد

Leave a Comment