اژه‌ای: مراجعه ۱۵ نفر به یک آپارتمان برای جلب متهم چه ضرورتی دارد؟ ؛ وسایل ضبط‌شده باید مسترد شود | دستور درباره پرونده اتباع خارجی و دوتابعیتی‌ها

رئیس قوه قضاییه ۱۵ دستور مهم را خطاب به رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها صادر کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه صبح امروز پنجشنبه (۱۸ آبان) طی سخنانی در نشست اعضای شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها، ضمن اشاره به دعای ۱۷ صحیفه سجادیه اظهار کرد: باید همواره از شر شیطان و هوای نفس به خداوند پناه ببریم و هوشیار باشیم که بعضاً در صورت غفلت و لغزش، اعمال خوب و پسندیده ما نیز حبط و باطل می‌شوند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز تأثر و تأسف شدید از استمرار جنایات سبعانه صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم غزه، بیان داشت: حدود یک ماه است که صهیونیست‌های غاصب تحت‌حمایت همه‌جانبه آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی، مشغول جنایتکاری بی‌حد و حصر در غزه هستند و سازمان‌های به اصطلاح بین‌المللی نیز با سکوتشان، مهر تأییدی بر جنایت‌های صهیونیست‌های می‌زنند.

۱۵ دستور رئیس قوه قضائیه به مقامات قضایی

محسنی اژه‌ای در ادامه این جلسه، ۱۵ دستور مهم را خطاب به رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها صادر کرد؛ فرامینی که عبارتند از: «اجرای دقیقِ دستورالعمل‌های ناظر بر اصل ۲۵ قانون اساسی و ممنوعیت تجسس از افراد مگر به حکم قانون»، «نظارت مستمر مقامات قضایی بر زیرمجموعه خود»، «نظارت مستمر بر کار افرادی نظیر ضابطین، وکلا و کارشناسان که در امور دادرسی معاضدت دارند»، «اعمال نهایت دقت و نظارت بر کار ضابطین به منظور عدم تخطی از موازین قانونی و شرعی در هنگام جلب متهمان»، «پرهیز از صدور قرار بازداشت موقت در موارد غیرضرور»، «حُسن‌خلق با ارباب رجوع»، «رفتار سازنده و هدایتگرانه با خانواده فرد متهم یا مجرم»، «اهتمام به پیگیری اجرای احکام قطعی صادر شده»، «انتظام‌بخشی به ارائه تقاضاهای عفو»، «اهتمام نسبت به متقن بودن دلایل صدور تخفیف‌های فوق‌العاده در مراحل تجدیدنظر و فرجام‌خواهی»، «وهن‌آور نبودن و بازدارنده بودن احکام جایگزین حبس»، «مشورت کردن درخصوص پرونده‌های مهم به ویژه مواردی که دارای جنبه‌های سیاسی و اجتماعی و بین‌المللی هستند»، «اطلاع‌رسانی به مقامات و بخش‌های ذی‌صلاح پیرامون مراحل رسیدگی به پرونده اتباع و افراد دوتابعیتی»، «حراست از بیت‌المال» و «انضباط در امور و توجه به خانواده».

رعایت اصل ۲۵ قانون اساسی بسیار اهمیت دارد؛ هرگونه تجسس شامل ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی‏

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اصل ۲۵ قانون اساسی ناظر بر «ممنوعیت بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی‏، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس‏، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس مگر به حکم قانون» اظهار کرد: رعایت اصل ۲۵ قانون اساسی، امری بسیار با اهمیت است؛ چه بسا در این روزها از قضات ما درخصوص موارد ناظر بر این اصل درخواست شود، لذا همه مقامات قضایی در اجرای این اصل، جانب احتیاط را به طور کامل رعایت کنند و دستورالعمل‌های ناظر بر این اصل را به طور ویژه مورد توجه و عنایت قرار دهند و به هیچ وجه از این دستورالعمل‌ها تخطی نکنند.

مقامات قضایی بر کار این افراد نظارت کنند

محسنی اژه‌ای با اشاره به اهمیت نظارت مقامات قضایی بر زیرمجموعه خود گفت: چنانچه مدیران قضایی بر زیرمجموعه خود نظارت کافی و مستمر را اعمال کنند، می‌توانند جلوی بسیاری از لغزش‌ها را سد کنند؛ گاهی افراد به سبب بی‌انضباطی و رها بودن و عدم نظارت، به ورطه غفلت و لغزش فرو می‌افتند؛ انجام امر به معروف و نهی از منکر در ضمن رعایت همان مراتب و شرایط مقرر، می‌تواند در امر سالم‌سازی محیط کاری و دوری از فساد و لغزش بسیار مؤثر و نافذ باشد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه خطاب به مقامات قضایی دستور داد که علاوه بر زیرمجموعه خود، بر کار افرادی نظیر ضابطین، وکلا و کارشناسان که در امور دادرسی معاضدت دارند نیز نظارت کافی و مستمری را اعمال کنند.

محسنی اژه‌ای در همین راستا گفت: مقام قضایی ذی‌صلاح وقتی موضوعی به کارشناس ارجاع می‌شود و او در ارائه نظریه، تأخیر و تعلل می‌کند و در وقت معین نظریه کارشناسی خود را ارئه نمی‌دهد، از او توضیح بخواهند؛ از سویی دیگر، چنانچه در نظریه‌های کارشناسان اختلافات چشمگیری نیز وجود دارد، باید موضوع به دقت از ناحیه مقام قضایی پیگیری و آشکار شود که چرا میان دونظریه کارشناسی، این مقدار اختلاف فاحش وجود دارد. مقامات قضایی در قبال وکلا نیز رفتار مشابهی داشته باشند و ضمن رعایت احترام کامل و متقابل، در چهارچوب ضوابط بر امور مربوطه نظارت کنند.

برای صدور حکم جلب اطراف قضیه سنجیده شود ؛ مراجعه ۱۵ نفر به یک آپارتمان برای جلب متهم مالی

رئیس قوه قضاییه گفت: مقام قضایی وقتی می‌خواهد حکم جلب فردی را صادر کند، تمام جوانب و اطراف قضیه را بسنجد و بررسی کند که آیا واقعاً نیاز به صدور حکم جلب می‌باشد یا اینکه می‌توان فرد را احضار نیز کرد؟ وقتی بنا بر ضرورت، حکم جلب فرد صادر شد، مقام قضایی باید ضابطین را قبل از اعزام برای جلب، مورد راهنمایی و ارشاد قرار دهد تا مبادا در هنگام جلب فرد، از موازین قانونی و شرعی تخطی کنند؛ همچنین بعد از جلب فرد نیز، چنانچه گزارشی ناظر بر کوتاهی ضابطین به دست مقام قضایی رسید، او موظف به پیگیری و تذکر دادن به ضابطین است؛.

وی افزود: بعضاً شنیده می‌شود برای جلب فردی که یک اتهام مالی دارد تا حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر به واحد آپارتمانی او مراجعه می‌کنند! آیا واقعاً این امر ضرورت دارد؟! البته در موارد خاصی شاید ضرورت ایجاب کند، اما در همه موارد لازم نیست این مقدار نیرو برای جلب فرد اعزام شوند؛ این‌ها مواردی است که گاهی برای ما ضمان‌آور است و مقام قضایی باید بر آن‌ها نظارت دقیق داشته باشد.

فرمان ۸ ماده‌ای امام (ره) ؛ آیا واقعا لازم است هنگام جلب فرد همه وسایل او ضبط شود؟

محسنی اژه‌ای ضمن اشاره به فرمان ۸ ماده‌ای امام خمینی درباره حقوق مردم اظهار داشت: باید مواظبت شود که هنگام جلب فرد، وسایل غیرضرور او ضبط نشوند؛ بعضاً در هنگام جلب فرد، مجموعه سیستم کاری او ضبط می‌شود. آیا واقعاً لازم است هنگام جلب فرد، همه وسایل مرتبط با او را ضبط کرد؟! گاهی نیز بنا بر ضرورت از اطلاعات مندرج در وسایل الکترونیکی فرد، نسخه‌برداری صورت می‌گیرد، در اینجا باید توجه شود که این نسخه‌ها کجا نگهداری می‌شوند و چگونه از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود؛ همچنین باید دقت شود که وسایل ضبط‌شده از متهم، به موقع به او مسترد شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: مقام قضایی ذی‌صلاح باید به فرآیند تحقیقات و بازجویی از متهم نیز نظارت دقیق و مستمر داشته باشد؛ این‌ها مواردی است که چنانچه رعایت نکنیم، برکت از کار ما گرفته می‌شود و متحمل خسران می‌شویم.

از صدور قرار بازداشت موقت اجتناب کنید

محسنی اژه‌ای در ادامه خطاب به مقامات قضایی دستور داد: در مواردی که ضرورت ایجاب نمی‌کند از صدور قرار بازداشت موقت اجتناب کنید همچنین در مواردی که ضرورت ندارد قراری را صادر نکنید که متهم از تودیع آن عاجز باشد و به بازداشت او منتهی شود.

وی تاکید کرد: علاوه بر اینها، باید به دقت و وضوح برای متهم توضیح داده شود که می‌تواند به قرار صادره اعتراض کند؛ اینگونه نباشد که اوراق قرار تأمین صرفاً برای امضا در مقابل متهم قرار داده شود. ایضاً چنانچه برای متهمی نیز قرار بازداشت موقت صادر شد باید تلاش شود تا پرونده او به سرعت تعیین تکلیف شود.

میان متهم و اعضای خانواده او که به مرجع قضایی مراجعه می‌کنند تمییز قائل شوید

رئیس قوه قضائیه در ادامه به تمامی مقامات قضایی دستور داد: حُسن‌ خلق با ارباب رجوع را همواره مدنظر قرار دهید و میان متهم و اعضای خانواده او که به مرجع قضایی مراجعه می‌کنند، تمییز قائل شوید؛ باید رفتار ما با خانواده فردی که جرم سنگینی هم مرتکب شده، سازنده و هدایتگر باشد و به گونه‌ای رفتار کنیم که خانواده فرد مجرم و متهم نیز به دستگاه قضایی خوشبین شوند؛ بعضاً ممکن است اعضای خانواده فرد متهم یا مجرم، اقدام به رفتاری پرخاشگرانه کنند، در اینگونه موارد ما باید صبور باشیم و برای رضای خدا ناملایمتی‌ها را تحمل کنیم.

محسنی اژه‌ای در ادامه گفت: رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها با اهتمام و جدیت پیگیر اجرای احکام قطعی صادر شده باشند و چنانچه یک حکم قطعی اجرا نمی‌شود، دلایل متقن را از شعبه اجرای احکام، طلب کنند؛ باید توجه داشت که عدم اجرای یک حکم قطعی، می‌تواند مفسده‌آور باشد.

تقاضای زیاد برخی استان‌ها برای عفو

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: در مواردی، احکام قطعی یک الی ۲ سال اجرا نمی‌شوند، سپس تقاضای عفو در قبال آنها ارائه می‌گردد. برخی استان‌ها تقاضاهای عفو زیادی دارند و بعضی از این تقاضاها مربوط به احکامی است که از زمان صدورشان چند سال می‌گذرد.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در مواردی نیز تخفیف‌های فوق‌العاده و زیاد از حدی در مراحل تجدیدنظر و فرجام‌خواهی صادر می‌شود؛ باید دلایل صدور این میزان از تخفیف در مجازات، به صورت دقیق در پرونده درج شود؛ در مواردی حکم محکومیت فردِ، در مرحله تجدیدنظر تعلیق می‌گردد و در پرونده او این عبارت درج می‌شود: «به سبب شرایط خاص فرد»! خب این شرایط خاص، دایره وسیعی را شامل می‌شود، لذا باید قید شود که این شرایط خاص که بواسطه آن، حکمِ فردِ محکوم تخفیف یافته و یا تعلیق شده، چیست؟

رئیس قوه قضائیه افزود: در مواردی نیز حکم حبسِ فرد به جزای نقدی تبدیل می‌شود؛ این امر فی‌نفسه، مورد قبول و تاکید است؛ اما باید توجه داشت که چنین تبدیل حکمی، وهن‌آور نباشد؛ اینکه فردی با تمکن مالی، حکم محکومیتش از حبس به پرداخت صرفاً ۷۰۰ هزار تومان تبدیل شود و یا فردی با جایگاه اجتماعی بالا، حکم محکومیتش به انجام کاری تبدیل شود که چنین کاری نه تنها هیچ منفعتی برای فرد و جمع ندارد که واجد زیان هم می‌باشد، این‌ها از مصادیق احکام وهن‌آور است؛ لذا در صدور احکام جایگزین حبس باید به تمکن مالی و وضعیت اجتماعی افراد توجه شود.

قضات در پرونده‌های مهم سیاسی، اجتماعی و بین‌المللی هستند حتما مشورت‌ کنند

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: مشورت کردن امری ضروری است و مخل و نافی استقلال قاضی هم نیست، لذا مقامات قضایی ذی‌صلاح درخصوص پرونده‌های مهم و به ویژه در پرونده‌هایی که دارای جنبه‌های سیاسی و اجتماعی و بین‌المللی هستند، حتماً مشورت‌های لازم را انجام دهند.

دستور درباره پرونده اتباع خارجی و افراد دو تابعیتی

وی گفت: در قبال اتباع و افراد دوتابعیتی نیز که اتهامی متوجه آنان است و یا جرمی را مرتکب شده‌اند، تلاش شود تا تمامی مراحل رسیدگی به پرونده آن‌ها به اطلاع مقامات و بخش‌های مربوطه از جمله دادستان کل کشور، معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نیز برسد.

محسنی اژه‌ای در پایان این بخش از سخنانش خطاب به مقامات قضایی تاکید کرد: انضباط، حراست از بیت‌المال و توجه به خانواده را هموار مدنظر داشته باشید.

کد خبر 805907 منبع: ایسنا

 • جزئیات دادگاه انقلاب که متهم امنیتی در آن فوت کرد | نحوه برخورد قاضی و جو دادگاه ؛ پزشک به موقع حضور یافت؟

 • قاتل شهید محمدرضا کوشکی در جاده چالوس به هلاکت رسید | ۱۶ نفر از همدستان دستگیر شدند

 • جزئیات ادعاهای مطرح شده درباره پرونده عجمیان ؛ قاتلان اعدام شدند | هیچ یک از محکومان به اعدام آزاد نشده اند

 • توضیحات سازمان زندان‌ها درباره وضعیت جسمانی نرگس محمدی | زندانی به زندان بازگردانده شد

 • ۴ قاتل در زندان قزل حصار قصاص شدند

 • قاتل نجات یافته از قصاص سفیر صلح و سازش می شود | ماجرای شگفت انگیز قاتلی که بعد از ۲۷ سال بخشیده شد

 • ترفندهای باند سازمان یافته ارتشاء، جعل و زمین خواری | ۳ وکیل و ۵ کارمند دفتر اسناد رسمی با کلاهبرداران همدست بودند | رای بدوی صادر شد

 • کشف ماینر از مزرعه مولوی عبدالحمید !

 • واکنش منفی کاربران به اقدام همایون شجریان

 • واکنش تند ایران به بیانیه گروه ۷؛ سوابق سیاه حقوق بشری خود را مرور کنید

 • شروع طوفانی گروه «عرین الاسود» و حمله به صهیونیست‌ها | به رگبار بسته شدن اشغالگران در جنین و یورش صهیونیست ها به کرانه باختری

 • رجزخوانی وقیحانه زن شهرک نشین صهیونیست: همه شما را می‌کشیم، تک به تک!

 • عکس | بی شرف ترین خلبان اسرائیل شناسایی شد | کاربران ایرانی به سراغ اینستاگرامش رفتند

 • ببینید | اقدام خبرساز رئیسی زیر باران تاجیکستان ؛ چتر را بردارید

 • شروع طوفانی گروه «عرین الاسود» و حمله به صهیونیست‌ها | به رگبار بسته شدن اشغالگران در جنین و یورش صهیونیست ها به کرانه باختری

 • کشف ماینر از مزرعه مولوی عبدالحمید !

 • واکنش فوری حماس به آتش‌بس | دشمن ایجاد شرایط مناسب برای آزادی اسیران را رد می‌کند | تنها راه آزادی اسیران، تبادل است

 • این گیاه را بکارید طلا درو می‌کنید

 • تصاویر هدیه فوق لاکچری به رونالدو | تنها ۱۸ عدد از این هدیه در دنیا وجود دارد

 • ۴ امتیاز ما و یک امتیاز پرسپولیس را برگردانید | باید حتما این بار پرسپولیس را ببریم

 • رجزخوانی وقیحانه زن شهرک نشین صهیونیست: همه شما را می‌کشیم، تک به تک!

 • تصاویر بزن بزن در فوتبال تهران | مربی را با چاقو زدند | واکنش هیئت فوتبال تهران چه خواهد بود؟

 • جزئیات جدید و مهم از مذاکره اسرائیل با حماس | توافق نزدیک است؟

 • میانجیگری قطر برای آتش بس در غزه | شرط رژیم اشغالگر مشخص شد

 • ببینید | دستور اژه ای برای نظارت بر کمپ‌های خصوصی ترک اعتیاد

 • دستور مهم رئیس قوه قضاییه درباره آتش‌‎سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود

 • حضور رئیس قوه قضاییه در دادگاه پرونده سرقت‌های زنجیره‌ای خودرو | روش ساده برای دزدیدن خودرو پیش چشم مالک!

 • محسنی اژه‌ای: فرزندان معاون اول قوه قضاییه خلاف کردند و برخورد شد | فساد کدام مدیر ثابت شده و با او برخورد نشده است؟

Leave a Comment